Kanał wpisów

Tag - Michał Wilczyński

Savana (fot. Barbara Butowska)

Savana - wywiad

Brani przez słuchaczy za zespół z zagranicy, mieli potencjał, by stać się eksportową dumą naszego kraju. Na przeszkodzie stanęła jednak sytuacja polityczna pierwszej połowy lat osiemdziesiątych... Podcięte zespołowi skrzydła zaowocowały ostatecznym rozwiązaniem zespołu w 1985r. Wreszcie w 2015 roku, dzięki wysiłkom GAD Records, trójmiejska Savana powraca po trzydziestu latach od zakończenia działalności artystycznej. Hard Rock Service udało się dotrzeć do Marka Tomaszewskiego (śpiew, gitara) i Krzysztofa Jarkowskiego (gitary, instrumenty klawiszowe) i zachęcić niegdyś współtworzących Savanę muzyków do wspomnień...

Czytaj


Savana - Savana (1984/2015 - reedycja)

Savana - Savana (reedycja)

Z jakim przyjęciem ze strony słuchaczy spotykałby się w czasach PRL-u polski zespół, którego utwory charakteryzowała nienaganna angielszczyzna...? "Dziewczyny po koncertach były bardzo zdziwione, że tak dobrze mówimy po polsku", czytamy w książeczce dołączonej do reedycji płyty Savana, wydanej po raz pierwszy w 1984r. Jak dowodzi dalsza historia tej trójmiejskiej formacji, na peerelowskiej scenie zdominowanej przez zespoły polskojęzyczne biegłość w mowie Szekspira była raczej przeszkodą, aniżeli komercyjnym atutem. Pomimo zakończenia działalności w 1985r. nagrania Savany nie zostały jednak zapomniane. Z zakurzonych półek w archiwum wydobyła je wytwórnia GAD Records. Efektem tych prac jest reedycja debiutanckiego albumu grupy - Savana, pierwotnie wydanego przez polonijną firmę fonograficzną Arston.

Czytaj


Ryszard Sygitowicz - Bez grawitacji

Ryszard Sygitowicz - Bez grawitacji (reedycja)

W przypadku polskiej sceny muzycznej kamieniem milowym w temacie gitarowej muzyki instrumentalnej był wydany w 1985r. nakładem wydawnictwa Wifon album Ryszarda Sygitowicza Bez grawitacji. Pochodząca z niego popularna kompozycja Cavalcado to tylko jeden z wielu powodów, by ponownie sięgnąć po to wydawnictwo. Przede wszystkim to świadectwo talentu wykonawczego i kompozytorskiego samego Sygitowicza, multiinstrumentalisty znanego choćby z Perfectu czy współpracy z rozlicznymi artystami muzyki rockowej i popowej. Wartość historyczna jego płytowego debiutu solowego przeplata się zatem nieustannie z muzyczną. Czyni to z krążka pozycję obowiązkową w każdej kolekcji nagrań. Spełnienie tego obowiązku znacząco ułatwiła zaś w tym roku wytwórnia GAD Records wraz ze znakomicie wydaną reedycją Bez grawitacji. Dzięki staraniom wytwórni, album ukazał się po raz pierwszy w całości na płycie kompaktowej.

Czytaj