Thanks Jimi Festival 2016 - Status Quo, Within Temptation, Dżem 1 maja 2016 roku już po raz czternasty zbierze się największa gitarowa orkiestra świata, by wspólnie ustanowić nowy Rekord Guinnessa! Bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa to cykliczna impreza odbywająca się we wrocławskim Rynku zawsze na początku maja. Uczestniczą w niej gitarzyści, którzy wspólnie wykonują utwór Jimiego Hendriksa Hey Joe. Wiemy już także, że na Koncercie Gwiazd w ramach corocznego Thanks Jimi Festival (towarzyszącego biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa) wystąpią Status Quo, Within Temptation i Dżem.

Jak przypominają organizatorzy - aby zagrać na Gitarowym Rekordzie Guinnessa, trzeba mieć gitarę i umieć na niej grać - wystarczy podstawowa znajomość pięciu akordów C, G, D, A, E. Zagrać może każdy niezależnie od wieku i poziomu umiejętności. Biciu Rekordu co roku towarzyszy cykl koncertów organizowanych w ramach Thanks Jimi Festival. Wszystko to, by uczcić pamięć wielkiego gitarzysty - Jimiego Hendriksa. Dla sympatyków zarówno gitar jak i Jimiego organizowane są również warsztaty gitarowe oraz wspólne granie na jam session, by cytując pomysłodawcę imprezy: "rozsławić polskiego ducha bluesa".

Jeśli chodzi o tegoroczną edycję Thanks Jimi Festival - w tym roku organizatorzy zdążyli już ujawnić, że w ramach Koncertu Gwiazd wystąpią brytyjska formacja Status Quo, holenderscy przedstawiciele symfonicznego rocka Within Temptation oraz polska legendarna formacja Dżem.

Status Quo, które sprzedało na całym świecie ponad 120 mln singli i płyt, 1 maja 2016r. powróci do Polski po dwudziestu latach. Jak zapowiadają organizatorzy Thanks Jimi Festival - Status Quo to pół wieku na scenie, 23 lata spędzone w trasie, 43 płyty i ponad 60 piosenek na brytyjskich listach przebojów, ponad 100 wydanych singli, ponad 6 tysięcy koncertów zagranych na całym świecie dla 25 milionów widzów. Bijący wszystkie możliwe rekordy zespół przyłączy się do bicia rekordu, dzięki któremu Wrocław nazywany jest powszechnie Europejską Stolicą Gitary. Po wspólnym ustanowieniu nowego Gitarowego Rekordu Guinnessa zespół zagra pełnowymiarowy koncert dla fanów starego dobrego rocka. Początki Status Quo sięgają 1962 roku, kiedy to trzynastoletni Francis Rossi i jego rówieśnik Alan Lancaster założyli grający prostą beatową muzykę zespół Scorpions. Po kilku zmianach nazwy i woltach stylistycznych zespół zwrócił się w stronę psychodelii. W 1967 roku już jako Status Quo muzycy nagrali przełomowy utwór Pictures of Matchstick Man, który przyniósł im ogromną popularność. Wydany rok później przebojowy debiutancki album Picturesque Matchstickable Messages from the Status Quo ugruntował pozycję zespołu. Po płycie Spare Parts wbrew protestom wytwórni, Status Quo radykalnie zmienił styl i image. T-shirty, długie włosy, podarte dżinsy i trampki, proste kompozycje z elementami hard rocka i boogie - jak na tamte czasy była to prawdziwa rewolucja. Po kilku latach nieustannego koncertowania w klubach zespół zdobył wierną publiczność. Czternaście albumów wydanych w latach 1972-1982 dotarło do pierwszej piątki na brytyjskich listach przebojów, a cztery z nich znalazły się na pierwszym miejscu. Dzięki przebojom Down, Down, Whatever You Want, czy Caroline grupa zyskała status legendy rocka, a ukoronowaniem jej kariery był występ na koncercie charytatywnym Live Aid. Ich utwór Rockin' All Over The World stał się hymnem imprezy. Wydany latem 1986 roku album In The Army Now zyskał szaloną popularność, nie tylko w Europie, ale i w Związku Radzieckim, gdzie tytułowy utwór stał się protest-songiem wymierzonym w wojenną politykę totalitarnego reżimu. Kolejne trzy dekady działalności wypełnione wydawaniem przebojowych albumów i nieustannym koncertowaniem utwierdziły wyjątkową pozycję zespołu w historii muzyki rockowej. Inne legendy zwalniały tempo, albo odchodziły na emeryturę, ale muzycy Status Quo nie odpuścili nawet na moment, świętując kolejne rocznice i atakując listy przebojów nowymi numerami. Zainspirowali przy tym setki wykonawców – są wśród nich AC/DC, Metallica i Muse. 1 maja 2016r. będzie także jedną z ostatnich okazji, żeby posłuchać Status Quo na żywo w jego pełnym, rockowym wcieleniu - po 2016 roku muzycy będą grali wyłącznie akustyczne koncerty.

Nazwę Within Temptation kojarzy każdy, kto słucha gotyckiego lub symfonicznego rocka i metalu. Powstała w 1996 rpku holenderska grupa to wciąż jedna z największych gwiazd tych gatunków. Niemała w tym rola Sharon den Adel - charyzmatycznej wokalistki, która swoją energią zaraża pozostałych członków zespołu i zagrzewa koncertową publiczność. Zespół dobrze znany jest polskim fanom – w ubiegłym roku zagrał koncert na Przystanku Woodstock, entuzjastycznie przyjęty przez kilkusettysięczną publiczność. Ich koncertowa wizyta we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury - będzie spełnieniem marzeń tysięcy polskich wielbicieli.

Impreza jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncert odbędzie się na Pergoli w kompleksie Hali Stulecia przy ul. Wystawowej 1. Początek Koncertu Gwiazd o godz.17:30. Pomiędzy wrocławskim Rynkiem, gdzie odbędzie się próba ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Guinnessa, a Pergolą kursować będzie specjalna komunikacja miejska.

1.05.16 godz. 17.30 Pergola - Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1, Wrocław
Gitarowy Rekord Guinnessa 2016 - Koncert Gwiazd
Within Temptation
Status Quo
Dżem


Bilety: 60 zł - normalne, 30 zł - ulgowe dla uczestników Gitarowego Rekordu Guinnessa 2016 (ceny obowiązują do 15 marca 2016) Uwaga! Ulgowe bilety ważne wyłącznie z opaską uczestnika Gitarowego Rekordu Guinnessa 2016 wydawaną 1 maja podczas rejestracji gitarzystów na wrocławskim Rynku.

Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl, www.biletyna.pl, www.eventim.pl

Źródło: www.heyjoe.pl