Savana, fot: archiwum Firma GAD Records reedytuje album Savana trójmiejskiej grupy o tej samej nazwie. To jedyne nagranie formacji, swego czasu porównywanej do Camel, Wishbone Ash czy Dire Straits.Savana ukaże się na nośniku CD, wzbogacona o dwa nagrania dodatkowe (w tym znany z Listy Przebojów Trójki "Przyszedł zły") i obszerną książeczkę ze szczegółowymi informacjami na temat historii zespołu.

Mieli dobre utwory, wyśmienitych muzyków, ciekawego wokalistę i niesamowity potencjał. Byli największą niewykorzystaną eksportową nadzieją polskiego rocka lat '80. Wszyscy byli przekonani, że to zachodni zespół. Po koncertach fanki dziwiły się, że „oni tak dobrze mówią po polsku”, a w 1982 roku słuchacze radiowej Jedynki wprowadzili swoimi głosami jeden z utworów Savany na... zagraniczną część listy przebojów. To jeden z klejnotów polskiego rocka lat '80, który przegrał wyścig na najwyższe miejsca list przebojów, bo… śpiewali po angielsku. W 1984 roku zespół, prowadzony przez Krzysztofa Jarkowskiego i obdarzonego ciekawą barwą głosu wokalistę Marka Tomaszewskiego, na zlecenie polonijnej firmy Arston nagrał swój debiutancki – i jak się miało okazać – jedyny album. W 1985 roku muzycy próbowali jeszcze raz swoich sił – tym razem śpiewając po polsku. Na przeszkodzie stanęła tym razem… zmiana na stanowisku przywódcy KPZR. Pozostały wspomnienia i nagrania.

Reedycję albumu Savana promuje utwór "Foolish Dancer", do odsłuchu poniżej:

Album na CD wydała firma GAD Records, działająca wyłącznie na rynku reedycji i archiwaliów – także tych rockowych. W katalogu firmy znajdują się m.in. radiowe nagrania Klanu, niepublikowane koncerty SBB i reedycja gitarowego debiutu Ryszarda Sygitowicza, Bez grawitacji. W przygotowaniu m.in. archiwalne nagrania grupy Mech.

Źródło: www.gadrecords.pl