Kanał wpisów

Recenzje (inne)

Biografia The Doors. Gdy ucichnie muzyka... - Mick Wall

Biografia The Doors. Gdy ucichnie muzyka... - Mick Wall

"...Gdy ucichnie muzyka" znajduje się na przeciwległym biegunie względem większości pozycji wydawniczych tyczących się życia Morrisona oraz kariery zespołu The Doors i to zarówno pod kątem narracji, jak i przedstawionych w niej faktów. Choćby właśnie dlatego warto zapoznać się z alternatywnym spojrzeniem na powielaną od lat klechdę o zespole pod wodzą przeklętego poety-buntownika, uwięzionego w swej roli rockowego bożyszcza.

Czytaj


Zaufaj mi, jestem dr Ozzy. Porady rockmana, który przetrwał - Ozzy Osbourne, Chris Ayres

Zaufaj mi, jestem dr Ozzy. Porady rockmana, który przetrwał - Ozzy Osbourne, Chris Ayres

W ostatnich latach na rynku wydawniczym zaroiło się od książek firmowanych znanymi nazwiskami. Na półkach księgarni obszerne tomy autobiografii, wspomnień i pamiętników przeróżnych celebrytów konkurują o uwagę czytelnika z pisanymi przez tych samych ludzi... poradnikami. O ile jednak łatwo jest wyobrazić sobie smukłą aktorkę czy modelkę wcielającą się w autorytet w dziedzinie fitness, o tyle fani niegdysiejszego Księcia Ciemności - Ozzy'ego Osbourne'a - jeszcze kilkanaście lat temu z pewnością nie uwierzyliby w jego potencjał w tej dziedzinie. A jednak!...

Czytaj


Keith Richards. Niezniszczalny - Victor Bockris

Keith Richards. Niezniszczalny - Victor Bockris

Już po objętości publikacji Bockrisa można założyć, że autorowi przyświecało założenie jak najdokładniejszego sportretowania niepokornego bohatera. Polski wydawca uwypuklił jeszcze ten kontekst poprzez odpowiedni tytuł. Żywo koresponduje z nim - i treścią książki - okładka, prosta acz wymowna. Poorana zmarszczkami, charakterystyczna twarz głównego bohatera z dymiącym papierosem w ustach to świadectwo wszystkiego, co odnajdziemy na kartach biografii, a równocześnie swego rodzaju symbol kultury popularnej...

Czytaj


Black Sabbath. U piekielnych bram - Mick Wall

Black Sabbath. U piekielnych bram - Mick Wall

Patrząc na przymierze Ozzy'ego Osbourne'a, Tony'ego Iommiego, Geezera Butlera i Billa Warda z tej właśnie perspektywy, rozsądek podpowiada, że tej czwórce wprost nie mogło się udać. A jednak - dziesięciolecia później Black Sabbath nie tylko wciąż istnieje, ale jest słusznie uznawane za pionierów heavy metalu. Choćby ze względu na ten paradoks warto sięgnąć po wzmiankowaną pozycję pióra Micka Walla - Black Sabbath - U piekielnych bram, wydaną w naszym kraju nakładem In Rock.

Czytaj


Perła. Obsesje i namiętności Janis Joplin - Ellis Amburn

Perła. Obsesje i namiętności Janis Joplin - Ellis Amburn

Postać Janis Joplin w równym stopniu, co słuchaczy, intryguje także biografów - dlatego też na jej temat powstało przynajmniej kilkanaście książek. Perła. Obsesje i namiętności Janis Joplin pióra Ellisa Amburna to jedna z najbardziej znanych pozycji spośród nich. I jednocześnie - jedna z najbardziej kontrowersyjnych. Dlaczego? Czy słusznie się ją za takową uważa? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, należy zagłębić się w lekturze wielokrotnie zresztą wznawianej i tłumaczonej biografii. Kolejne wydanie z 2015r. ujrzało światło dzienne nakładem wydawnictwa In Rock w tłumaczeniu Lidii Drapińskiej.

Czytaj


Sex, drugs & rock'n'roll... i inne kłamstwa - Duff McKagan

Sex, drugs & rock'n'roll... i inne kłamstwa - Duff McKagan

Szerokim echem wśród fanów muzyki rockowej odbiła się ostatnio wiadomość o powrocie w szeregi Guns N' Roses gitarzysty Slasha i basisty Duffa McKagana, co przynajmniej w trzech piątych zbliża ów skład do tego najbardziej klasycznego, znanego z kultowej płyty Appetite For Destruction. Ludzkiej perspektywy na relacje w jednym z najpopularniejszych zespołów w historii hard rocka dostarcza lektura "Sex, drugs & rock n’ roll… i inne kłamstwa", czyli przetłumaczonej w zeszłym roku na język polski autobiografii Duffa McKagana. Pozycja ta ukazała się na rynku polskim nakładem wydawnictwa SQN w tłumaczeniu Katarzyny Gawęskiej.

Czytaj


Motörhead w studio - Jake Brown, Lemmy Kilmister

Motörhead w studio - Jake Brown, Lemmy Kilmister

"Motörhead w studio" można nazwać retrospektywnym "raportem ze studia", bowiem to właśnie tam przenosi czytelnika treść kolejnych kart książki. Ponad dwieście stron i siedemnaście rozdziałów podług dyskografii zespołu (z dodatkowym uzupełnieniem od wydawcy polskiego) pozwala nam śledzić rozwój kariery Motörhead niemal wyłącznie przez pryzmat ich studyjnego dorobku. W odróżnieniu od typowych, przeładowanych skandalizującymi dykteryjkami biografii, kwestie pozamuzyczne są tu w przeważającej części zepchnięte na dalszy plan.

Czytaj


AC/DC. Diabelski Młyn - Mick Wall

AC/DC. Diabelski Młyn - Mick Wall

Mick Wall publikował biografie muzyczne począwszy od roku 1986, pisząc o takich tuzach rockowej i metalowej sceny, jak Iron Maiden, Bono (U2), Led Zeppelin, Metallica czy AC/DC. Czym jest ta ostatnia z wymienionych książek, wydana w 2012r. jako Hell Ain't A Bad Place To Be, a w Polsce rok później nakładem IN ROCK pod tytułem Diabelski młyn? Czy jest to saga braci Young czy komediodramat na podstawie losów niepokornego Bona Scotta? Czy też może próba nakreślenia portretów dwóch wokalistów tak różnych jak ogień i woda - Scotta i Briana Johnsona...?

Czytaj


Lady Pank. Biografia nieautoryzowana - Michał Grzesiek

Lady Pank. Biografia nieautoryzowana - Michał Grzesiek

Lady Pank to nie tylko legenda boomu rockowego lat '80, ale i absolutny fenomen pod względem międzypokoleniowej rozpoznawalności - i to ponad trzy dekady po powstaniu grupy. Próbę zdefiniowania właśnie tego zjawiska i dotarcia do jego źródeł podejmuje Michał Grzesiek w wydanej nakładem wydawnictwa Bukowy Las książce "Lady Pank. Biografia nieautoryzowana". Liczącą sobie pięćset dwadzieścia stron pozycja wzbogacona jest o czarno-białe zdjęcia, nawiązujące konwencją do magazynów muzycznych wydawanych w Polsce w latach '80, kilkustronicową wkładkę zdjęciową z wybranymi fotografiami kolorowymi oraz szczegółową dyskografię zespołu.

Czytaj


Queen. Królewska historia - Mark Blake

Queen. Królewska historia - Mark Blake

Queen to kwartet w pełnym tego słowa znaczeniu. Każdy z muzyków - od Mercury'ego, poprzez nieprzerwanie aktywnych w środowisku artystycznym Briana Maya i Rogera Taylora do "emerytowanego" Johna Deacona - wniósł do tworu pod szyldem Queen talent kompozytorski, własne twórcze pomysły oraz niepowtarzalną osobowość. I temu właśnie daje wyraz w swojej publikacji na temat zespołu pisarz i dziennikarz z Londynu, Mark Blake. "Is This The Real Life: The Untold Story of Queen" pierwotnie ukazała się na światowym rynku pięć lat temu, jednak polski czytelnik na zapoznanie się z jej treścią musiał czekać do roku 2015.

Czytaj