Kanał wpisów

Recenzje

The Darkness - Last Of Our Kind

The Darkness - Last Of Our Kind

Do czterech razy sztuka, chciałoby się rzec. Trzy podejścia nie przekonały mnie do zespołu The Darkness. Pamiętny debiut z 2003 roku, którym tak wszyscy się zachwycali, nie odpowiadał mi brzmieniowo, do tego jeszcze przerysowane wokale Justina Hawkinsa cięły mnie po uszach. Na dwójce i trójce po prostu brakowało hitów, za to Last Of Our Kind z 2015 r. potrafił powalić mnie na kolana jak mało co w ostatnim dziesięcioleciu.

Czytaj


Turbo - Dorosłe dzieci LP (1983/2015)

Turbo - Dorosłe dzieci (reedycja)

Spróbujmy sobie wyobrazić, że jest rok 1983, a my po raz pierwszy kładziemy igłę na czarnym krążku wydanym przez poznański zespół. Nazwa tej formacji jest nam znana - zapewne z Listy Przebojów Programu Trzeciego. Czy to nie oni zaliczyli rok temu, w sierpniu, imponujący skok z 12. miejsca na drugą, a potem pierwszą pozycję listy...? Teraz po raz pierwszy słyszymy płytę zatytułowaną tak samo, jak ballada, która do października konkurowała w notowaniu Trójki z Autobiografią Perfectu, Zwierzeniami kontestatora TSA czy melodyjnymi przebojami Lady Pank...

Czytaj


Crimson Rockets - Crimson Rockets EP (2015)

Crimson Rockets - Crimson Rockets EP

Do grona tegorocznych nowalijek pod koniec października dołączył pierwszy mini-album warszawskiego kwintetu z burzliwą historią - Crimson Rockets. Okładkę zdobi logo Rakiet z wkomponowaną weń gitarą, wprost nawiązujące do klasycznych zespołowych logotypów i rockowego obrazowania w ogóle. Pod kątem graficznym jest to rozwiązanie oszczędne w środkach, ale wyraziste - zwłaszcza w dobie przeładowanych szczegółami, monotonnych grafik. Nieśmiertelne połączenie bieli z czernią sugeruje z kolei zestawienie ze sobą elegancji i hard rockowego pazura. A jak przekłada się to na zawartość samego krążka...?

Czytaj


Mythra - Warriors Of Time: The Anthology (2015)

Mythra - Warriors Of Time: The Anthology

Ogromnym zaskoczeniem było dla mnie, gdy dowiedziałem, się, że w lutym 2015 roku tych kilku statecznych panów w wieku 60+, zagrało energetyczny koncert na festiwalu Brofest w rodzinnym Newcastle, dokonując cudu, jakim jest powrót grupy Mythra na muzyczną scenę. Co więcej, w planach było wydanie antologii zawierającej wszystkie utwory dotychczas zarejestrowane na taśmie (po odpowiedniej obróbce poprawiającej jakość dźwięku) oraz kilka bonusowych utworów. Bardzo długo czekałem na dzień 30 listopada, kiedy światło dzienne ujrzała Warriors Of Time: The Anthology w limitowanym nakładzie 1000 sztuk. Jest to zbiór wszystkich trzynastu nagranych utworów grupy z lat 1979-1981 oraz pięciu nowych, dodanych jako bonusy.

Czytaj


The Winery Dogs - Hot Streak (2015)

The Winery Dogs - Hot Streak

Za jedną z ciekawszych super-grup uznano po sukcesie debiutanckiego krążka trio The Winery Dogs. Tworzą je doskonale znane słuchaczom postaci z muzycznego świata - Richie Kotzen (kiedyś w Poison, Mr Big, również solo), Billy Sheehan (niegdyś w zespole Davida Lee Rotha, Mr Big) oraz Mike Portnoy (ex-Dream Theater). Podniósłszy sobie poprzeczkę wysoko eponimicznym albumem dwa lata temu, w 2015 dynamiczne trio powróciło z jego następcą - zatytułowanym Hot Streak.

Czytaj


CORIA - Kwestia czasu (2015)

CORIA - Kwestia czasu

Niewiele zespołów daje się wpędzić w cykl płyta-trasa-płyta-trasa, kiedyś będący osnową egzystencji ich starszych kolegów po fachu. Z pochodzącym z Jastrzębia-Zdroju zespołem CORIA jest jednak inaczej. Zaledwie rok po tym, jak światło dzienne ujrzał ich debiut Teoria splątania, fani dostali do rąk kolejne wydawnictwo studyjne. Nosi ono tytuł Kwestia czasu i, podobnie jak poprzedniczka, został wydany nakładem Metal Mind Productions.

Czytaj


Swear The Empress - EP (2015)

Swear The Empress - Swear The Empress [EP]

"Post-rock" wydaje się obecnie być jednym z lekka nadużywanych, ulubionych recenzenckich terminów. Bez względu jednak na to, ile niejasności narosło współcześnie wokół tego właśnie pojęcia, funkcjonuje ono nadal i z biegiem lat ewoluuje. Stąd więc kolejne podgatunki, wyodrębnione dla sklasyfikowania wykonawców eksperymentujących z konwencją. Post-hard rock będzie zatem, konsekwentnie, odcinał się od konwencji typowej dla gatunku i szukał niestandardowych dlań sposobów ekspresji. Ową nieszablonowość i eklektyzm z pewnością dają się wychwycić w brzmieniu polskiego zespołu Swear The Empress, samookreślającego się właśnie jako reprezentant "post-hard rocka".

Czytaj


Razer - ST (2015)

Razer - Razer

Od zespołów legitymujących się czysto hard rockowym rodowodem słuchacz wymaga odrobiny swobody, brudu, pierwotnej energii. Słowem - wszystkiego tego, co wskazuje na pochodzenie gatunku w prostej linii od bluesa i brzmień amerykańskiego Południa. Takie założenia przyświecały najwyraźniej amerykańskiemu kwintetowi Razer, gdy przystępował on do prac nad eponimicznym albumem. Rezultat nagrań realizowanych pod okiem Alana Nivena - menadżera zespołu, niegdyś kierującego karierą m. in. Guns N'Roses czy Great White - jest powrotem do hard rocka autentycznego w formie i wartościowego w warstwie muzycznej i wykonawczej.

Czytaj


Divine Weep - Tears Of The Ages (2015)

Divine Weep - Tears Of The Ages

Najnowszy, pełnowymiarowy krążek zatytułowany Tears Of The Ages Divine Weep wydał już jako kwintet - z Igorem Tarasewiczem na wokalu (na poprzedniej płycie Age Of The Immortal śpiewał gitarzysta, Bartosz Kosacki). I już na etapie trzymania płyty w dłoniach widać olbrzymi krok naprzód. Szata graficzna nowego wydawnictwa robi spore wrażenie i nic w tym dziwnego, bowiem odpowiedzialny za nią jest Piotr Szafraniec (wcześniej współpracował na tej niwie m.in. z CETI, Wardrum, Thy Disease czy Lost Soul). Okładka sugeruje symboliczne zetknięcie się współczesności z artefaktami lat minionych, przy czym tarcza i miecz to już wręcz kanon power metalowego obrazowania... A jak przekłada się to na konkretne dźwięki zarejestrowane przez zespół w studiu?

Czytaj


Savana - Savana (1984/2015 - reedycja)

Savana - Savana (reedycja)

Z jakim przyjęciem ze strony słuchaczy spotykałby się w czasach PRL-u polski zespół, którego utwory charakteryzowała nienaganna angielszczyzna...? "Dziewczyny po koncertach były bardzo zdziwione, że tak dobrze mówimy po polsku", czytamy w książeczce dołączonej do reedycji płyty Savana, wydanej po raz pierwszy w 1984r. Jak dowodzi dalsza historia tej trójmiejskiej formacji, na peerelowskiej scenie zdominowanej przez zespoły polskojęzyczne biegłość w mowie Szekspira była raczej przeszkodą, aniżeli komercyjnym atutem. Pomimo zakończenia działalności w 1985r. nagrania Savany nie zostały jednak zapomniane. Z zakurzonych półek w archiwum wydobyła je wytwórnia GAD Records. Efektem tych prac jest reedycja debiutanckiego albumu grupy - Savana, pierwotnie wydanego przez polonijną firmę fonograficzną Arston.

Czytaj